Świadomym Turystą zostań i Ty! | Szczepienia – co musisz wiedzieć
17
post-template-default,single,single-post,postid-17,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Szczepienia – co musisz wiedzieć

Wielu z nas ma wątpliwości wybierając podróż do egzotycznych zakątków świata. Zaszczepić się, czy nie? Większość, podejmuje decyzję o zabezpieczeniu swojego zdrowia i życia, myśląc o tropikalnych wirusach lub przypominając sobie opowieść Wojciecha Cejrowskiego o przemyconym przez granicę małym przyjacielu znajdującym się w dużym palcu u nogi. Należy jednak pamiętać, że większość szczepień jest jedynie zalecana, nie obligatoryjna. Warto jednak o nich pamiętać.

 

Szczepienia obowiązkowe – wystarczająca ochrona?

Szczepienia dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Zdarza się również, że poszczególne państwa posiadają swój wykaz obowiązkowych szczepień, które należy wykonać przez odwiedzeniem danego kraju. W przypadku Afryki, Ameryki Południowej, Środkowej i Azji, zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi sporządzonymi przez Światową Organizację Zdrowia w 2005 roku, obligatoryjne jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Jednak, czy tylko takie zabezpieczenie wystarczy? Zdecydowanie nie. Dlatego warto poddać się dodatkowym szczepieniom, np. planując podróż do Arabii Saudyjskiej zaszczepić należy się także przeciwko zakażeniom meningokokowym.

szczepienie na wakacje

Szczepieniowy informator

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, chcąc skorzystać z dodatkowych szczepień ochronnych? Przede wszystkim skonsultować swój wyjazd z lekarzem, pamiętać o indywidualnych uwarunkowaniach naszego organizmu, przeanalizować planowane formy spędzania wolnego czasu oraz aktywność podczas podróży. Należy również pamiętać o przebytych przez nas chorobach, ogólnym stanie naszego organizmu, sprawdzić także sytuację epidemiologiczną panującą w miejscu, które obraliśmy za cel podróży. Informacji można zasięgnąć u lekarzy, zajmujących się medycyną podróży.

Kiedy wykonać szczepienia?

Planując szczepienia powinniśmy mieć na uwadze nie tylko najbliższy wyjazd, ale także podróże, które chcemy odbyć w przyszłości. Jesteśmy tym samym zabezpieczeni już „na przyszłość”. Pamiętaj, że nabycie przez nasz organizm odporności na dane wirusy lub drobnoustroje może zająć nawet kilka tygodni, zatem najpóźniej do poradni należy zgłosić się na 6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Może się również okazać, że konieczne jest zaaplikowanie kilku dawek danej szczepionki, co znacznie wydłuża czas pozwalający w pełni zabezpieczyć nasz organizm.

Jakie szczepionki wybrać?

Szczepionki podawane są najczęściej w postaci zastrzyków domięśniowych, czasami mogą występować także w formie tabletek do połknięcia. Do najczęściej zalecanych należą te przeciwko: tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, maniokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, błonicy, durowi brzusznemu, kleszczowemu zapaleniu mózgu i wściekliźnie. Należy jednak pamiętać, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych, pamiętajmy zatem by nie narażać się, dbać o higienę oraz zachowanie niezbędnych środków ostrożności.

Emocje