Świadomym Turystą zostań i Ty! | Bezpieczeństwo podróży
40
post-template-default,single,single-post,postid-40,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Bezpieczeństwo podróży

 

Bezpieczeństwo podróży

Podróże te małe i te duże, aby były udane muszą być bezpieczne. Polacy coraz częściej podróżują, coraz częściej doceniamy potrzebę odpoczynku, ale też jesteśmy ciekawi obcych kultur. Niestety nie każda wyprawa jest udana. Wielu z podróżujących Polaków ma jakieś nieprzyjemne przeżycia związane z podróżą czy też pobytem już na miejscu. A już na pewno każdy z nas słyszał historię znajomego.. czy też znajomego, znajomego, którego okradli w obcym mieście, bądź hotel nie był zgodny z opisem czy też obsługa hotelu nakazała dopłacić jakąś sumę za ustalony już wcześniej pobyt. Na szczęście przed wieloma problemami można się ustrzec, przestrzegając kilku zasad.

  1. Aby podróż i nasz wypoczynek był spokojny i bezpieczny, musimy o nim pomyśleć wcześniej niż o wymarzonej plaży bądź zabytkach. Wybór biura podróży to najważniejszy punkt planowania wakacji. Od kilku lat, corocznie w okresie wakacyjnym prasa donosi o problemach turystów związanych z bankructwem ich biura podróży. W telewizji widzimy zaś zdenerwowane osoby skarżące się na problemy z komunikacja, nie wiedzą, kiedy wrócą, nie wiedzą kiedy i gdzie będą nocować, środki finansowe są na wykończeniu – jednym słowem koszmar! Bez wątpienia, nikt by się z nimi nie zamienił, pozostaje im tylko współczuć i liczyć, że jakoś to się wszystko ułoży, ale ile nerwów stracili to wiedzą tylko oni sami. Zatem wybierając biuro podróży nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną czy dostępnością wczasów w danym terminie, lecz zwrócić uwagę między innymi na długość istnienia biura podróży na rynku. Im biuro dłużej na rynku tym solidniejsze, tym bardziej doświadczone, gdyż z wieloma trudnymi sytuacjami mieli do czynienia i skoro są dalej na rynku to znaczy, że potrafili sobie z nimi poradzić. Wybór solidnego biura podróży to 90% udanej wyprawy. Jakość musi kosztować a spokojne wakacje są naprawdę warte każdej złotówki.
  1. Wycieczki zorganizowane to najbezpieczniejsza forma wypoczynku dla okazjonalnych turystów. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia podróżniczego, nie warto tracić kilku dni urlopu na dodatkowy stres związany z dojazdem, poszukiwaniem noclegu, czy też potem na takie poszukiwanie lokalnych atrakcji. Zorganizowane wyjazdy zapewniają opiekę turystyczną na miejscu pobytu a doświadczony przewodnik ubarwi każdą wyprawę, ciekawymi opowieściami dotyczącymi zwiedzanego rejonu. Ponadto, przewodnik pomoże przy kontaktach z obsługą hotelu, tubylcami nie wspominając o umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach jak np. kontakt z konsulatem. Z uwagi na istniejącą konkurencję na rynku biur podróży, zorganizowane wycieczki to przede wszystkim dbałość o klienta, gdyż powszechna jest zasada, że zadowolony wczasowicz wraca za rok z rodziną.
  1. Bezpieczeństwo własne. Jak już wspominaliśmy wcześniej, najbezpieczniejszą formą podróżowania są wycieczki zorganizowane, lecz nawet na nich musimy przestrzegać pewnych zasad. Jedną z nich to zasada ograniczonego zaufania. Czasem trudno odróżnić zwykłą uprzejmość czy gościnność od próby zdobycia naszego zaufania, aby zrealizować swój ukryty cel. Każda kultura charakteryzuje się również innym poziomem otwartości i bezpośredniości i co pasuje do Greka czy Włocha, może budzić podejrzenia wobec Austriaka bądź Czecha. Tutaj po prostu należy zachować zdrowy rozsądek i ufać, lecz niebezgranicznie. Innym zachowaniem jest przecież rozmowa z rybakami w porcie a innym propozycja nocnej wyprawy i odkrycie niepopularnych miejsc czy zabytków. Zasada ta również znajduje zastosowanie do pobytu w hotelu jak np. aby zostawić wartościowe przedmioty w hotelowym sejfie czy uważnie przyglądać się zagranicznym bankomatom pod kątem scammerów i innych urządzeń mogące nas okraść. Wyjeżdżając w szczególnie niebezpieczne miejsca warto wyposażyć się w dwa portfele, jeden fałszywy, aby go oddać bez większej straty przy próbie rozboju.
  1. Bezpieczeństwo bagażu. Banalnie prostym sposobem na zminimalizowanie strat w przypadku utraty bagażu jest spakowanie możliwie niewielkiej ilości rzeczy. Do sprawdzenia czy spakowany bagaż jest absolutnym minimum które musimy ze sobą zabrać może posłużyć prosty test. Wszystko co zabieramy ze sobą, powinniśmy być w stanie bez niczyjej pomocy wnieść po schodach na drugie piętro. Oczywiście to duże uogólnienie, lecz ten test pozwala nam nabrać obiektywizmu, czy aby na pewno wszystkie spakowane rzeczy są nam niezbędne. Nie powinniśmy trzymać w bagażu gotówki ani ważnych dokumentów, tutaj najlepiej sprawdzi się torebka na pasku którą będziemy nosić przy ciele. Jeśli decydujemy się na noszenie plecaka to w miejscach gęsto zaludnionych warto plecak nosić przed sobą, zniechęci to potencjalnych złodziei lecz nic nie zastąpi naszej czujności.
  1. Bezpieczeństwo finansowe. Dobrym pomysłem, jest wykupienie wyjazdowego ubezpieczenia turystycznego. Tutaj znów wrócimy do wycieczek zorganizowanych, gdyż organizator wycieczek najczęściej wykupuje takie ubezpieczenia za nas. Jednakże, z uwagi na niski koszt takiego ubezpieczenia, warto niezależnie od organizatora wykupić samemu taką polisę. Rynek ubezpieczeń jest niezwykle bogaty, od ubezpieczeń majątkowych po ryzyko szkód osobowych. Istnieją również pakiety ubezpieczeniowe dedykowane odpowiednim grupom jak np. ubezpieczenie dla narciarzy. Warto też, zapytać swoje biuro podróży o ofertę ubezpieczenia, gdyż najczęściej mają oni wynegocjowane atrakcyjne ceny dla swoich klientów.

Podsumowując, ryzyka w czasie podróży nie jesteśmy w stanie wyłączyć, lecz odpowiednio wcześniej przemyślane działania są w stanie go odpowiednio ograniczyć. Najważniejsze to aby być czujnym ale też nie rezygnować z przygody jaką niesie podróż w obcą kulturę.