Świadomym Turystą zostań i Ty! | Podróż samolotem – poradnik
14
post-template-default,single,single-post,postid-14,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Podróż samolotem – poradnik

Któż z nas nie odczuwał tego drobnego dreszczyku emocji, gdy pierwszy raz wkraczał na pokład samolotu? Dla doświadczonych globtroterów ten środek transportu jest przede wszystkim najszybszym oraz najbardziej bezpiecznym, na co jednak zwrócić uwagę, gdy pierwszy raz podróżujemy samolotem? O czym należy pamiętać, by procedury na lotnisku przebiegły szybko i sprawnie, przybliżając nas do błogiej obserwacji świata sponad poziomu obłoków?

Przed lotem

Najważniejsze, czyli niezbędne dokumenty oraz bilet. Musisz pamiętać o dowodzie osobistym, paszporcie, w niektórych przypadkach także o wizie i świadectwach szczepień. Spakuj je w bezpiecznym, jednak łatwo dostępnym miejscu, byś w każdej chwili mógł po nie sięgnąć, bez konieczności rozpakowania całej walizki.

Podróżując samolotem bagaż dzielimy na dwie części: bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany.

Bagaż podręczny – zabieramy ze sobą na pokład samolotu, musi on jednak spełniać określone warunki wagowe i wymiarowe. Każdy przewoźnik posiada swoje restrykcje, dlatego warto sprawdzić je przed spakowaniem niezbędnych naszym zdaniem rzeczy. Należy także pamiętać, że poza pokładem pozostać musi wszystko, co stanowić może potencjalne zagrożenie dla innych pasażerów. Warto również zwrócić uwagę na wymagania dotyczące przewożenia płynów oraz żeli. W bagażu podręcznym może znaleźć się płyn w butelce o pojemności do 100 mililitrów, spakowanej do przeźroczystej torebki. Butelkę wody, którą chcemy wnieść na pokład należy zakupić w strefie wolnocłowej, już po opuszczeniu kontroli bezpieczeństwa.

Bagaż rejestrowany – jego nadanie nie jest wymagane, niejednokrotnie jednak konieczne, zwłaszcza, gdy planujemy dłuższy wyjazd.

Dwa rodzaje bagażu podczas lotu

Na lotnisku

Podróżowanie samolotem staje się coraz baradziej popularnym i wybiernym przez pasażerów sposobem dotarcia w wyznaczone miejsce. Ruch lotniczy zwiększa się, dlatego na lotnisko powinniśmy przybyć znacznie wcześniej, najlepiej kilka godzin przed zaplanowanym odlotem. Ważne, by odpowiednio zaplanować czas, który spędzimy dokonując niezbędnych na lotnisku czynności (nadanie bagażu rejestrowanego, kontrola bezpieczeństwa, odprawa dokumentowa i biletowa), należy także stosować się do poleceń pracowników oraz zwracać uwagę na oznaczenia (zarówno te, w formie tabliczek informacyjnych, jak i tablice elektoroniczne wyświetlające dane dotyczące planowaych odlotów i bramek, w których następuje odprawa).

Na pokładzie samolotu

Uff… Jesteś na pokładzie. Co dalej? Najlepiej, najprościej i najbardziej bezproblemowo jest słuchać… personelu pokładowego. Przed startem załoga udzieli niezbędnych instrukcji bezpieczeństwa. Najważniejszym z nich jest zapięcie pasów bezpieczeństwa, gdy samolot wznosi się w powietrze oraz podchodzi do lądowania. Pasy są również niezbędne, gdy samolot znajdzie się w strefie turbulencji i pamiętajmy, najważniejsze to słuchać personelu. Oczywistym jest, że na pokładzie samolotu występuje kategoryczny zakaz palenia, natomiast jeśli zechcemy korzystać z telefonu komórkowego oraz innych urządzeń elektronicznych, należy zastosować tryb samolotowy. Wyłączenie telefonów jest natomiast konieczne podczas startu i lądowania.

Pokład samolotu, załoga i pasażerowie

Czy latanie jest bezpieczne dla każdego?

Czujesz się „niewyraźnie”, chciałbyś jednak wyjechać na swoje wymarzone wakacje? Radzimy, skonsultuj się z lekarzem przed zakupieniem biletów lotniczych. Cierpisz na choroby układu krążenia lub cukrzycę? Jeśli tak, nagły spadek ciśnienia może okazać się dla Ciebie niebezpieczny. Jesteś w ciąży? Serdecznie odradzamy, bezwzględny zakaz obowiązuje także od 36 tygodnia ciąży.