Kieszonkowcy czekają na nieuważnych wycieczkowiczów na dworcach i lotniskach, na zatłoczonych plażach, na ruchliwych ulicach miast, przy wejściach do najpopularniejszych obiektów turystycznych.

O czym należy pamiętać, aby nie paść ich ofiarą? Oto kilka najważniejszych zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko kradzieży na wakacjach.

Portfel przy sobie, ale nie na wierzchu

Złodzieje polują przede wszystkim na portfele, gdyż ich zabranie w przypadku nieostrożnych przechodniów to kwestia zaledwie kilkunastu sekund. Chcąc tego uniknąć, portfel powinniśmy trzymać w miejscu, do którego kieszonkowiec ma utrudniony dostęp. W przypadku pań może to być wewnętrzna, zapinana kieszeń w torebce, w przypadku panów sprawdzi się wewnętrzna kieszeń marynarki lub saszetka schowana na szyi pod ubraniem. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia portfela w kieszeni, wypadałoby go zabezpieczyć dodatkowo, np. poprzez przypięcie krótką, metalową smyczą do spodni.

Jeśli nie chcemy wzbudzić zainteresowania kieszonkowca, nie powinniśmy się obnosić się z portfelem w publicznych miejscach. Po zapłaceniu, możliwie szybko chowajmy go do torebki lub kieszeni.

Pieniądze w kilku miejscach

Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego lepiej nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki i nie zabierać jednocześnie kilku kart płatniczych. Optymalnym rozwiązaniem jest włożyć do portfela tyle pieniędzy, ile potrzebujemy na dany dzień, a resztę zostawić w bezpiecznym miejscu, np. hotelowym depozycie.

Jeśli któregoś dnia wakacyjnego wypoczynku planujemy większe wydatki, dobrze jest, aby przeznaczone na ten cel pieniądze trzymać w kilku miejscach, np. część banknotów w portfelu, część w zapinanej kieszeni torebki lub marynarki, część w podręcznym plecaku. Podobnie należy zabezpieczyć się na czas samej podróży.

Zabezpieczenie bagażu

Podróżując, musimy pilnować swojego bagażu. Nie możemy pozostawić go bez opieki ani na chwilę, gdyż taki moment nieuwagi wystarczy, aby stracić wszystko, z czym przyjechaliśmy.

Warto zakupić dodatkowe zabezpieczenie do walizki lub plecaka, czym możemy zniechęcić potencjalnego złodzieja. Mało prawdopodobne jest, że zainteresuje się on kradzieżą rzeczy z plecaka owiniętego stalową siatką lub z walizki zabezpieczonej zamkiem na szyfr. Skoro dostanie się do wnętrza naszego bagażu, będzie wymagało czasu i wysiłku, kieszonkowiec zrezygnuje i poszuka łatwiejszego celu kradzieży.

Takim, w przekonaniu większości ulicznych rabusiów, są kobiece torebki. Złodzieje przecinają pasek od torebki i uciekają z nią lub rozcinają ją od spodu i wyciągają z niej portfel. Takie popularne triki na nic się zdadzą, jeśli wzmocnimy pasek torebki stalową linką, a w jej wnętrzu umieścimy dodatkową warstwę chroniąca przed przecięciem. To prosta, ale bardzo skuteczna forma ochrony najcenniejszych rzeczy!

Ostrożnie z aparatami i kamerami

Nieodłączonym atrybutem turystów są aparaty, kamery i tablety, na których uwieczniamy wakacyjne wspomnienia. Wyciągając z plecaka elektronikę, zwłaszcza jeśli jest ona sporo warta, powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Spacerując ze sprzętem fotograficznym po ulicach miasta, dobrze jest trzymać go na pasku przewieszonym przez szyję. Dzięki temu złodziej nie będzie mógł wyrwać nam aparatu jednym ruchem.